• Address Iran, Tehran
  • Email Info@ahangetasvir.com
  • Phone 02188231420-22

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی واژه‌ایست که بیشتر کسب و کارها برای تبلیغات خود حداقل یکبار به آن توصیه شدند.

معمولاً مهم‌ترین صفتی که در توصیف کمپین‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، حجم ریالی کمپین است. بارها می‌شنویم که شرکتی، یک کمپین تبلیغاتی چند میلیاردی اجرا کرده است. یا شرکت دیگری، با وجود علاقه به اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، بودجه کافی برای اجرای آنها در اختیار ندارد. معمولاً در میانه بحث‌های مربوط به بودجه و تقسیم‌بندی آن، فلسفه اصلی کمپین به فراموشی سپرده می‌شود. به همین دلیل، ما در یک متن جداگانه، به این مطلب پرداختیم که اساساً چرا از لغت “کمپین” در عبارت “کمپین تبلیغاتی” استفاده می‌شود؟

در اکثر مواقع معیارهای دقیق برای ارزیابی اثربخشی کمپین تبلیغاتی وجود ندارد یا کمتر به کار گرفته می‌شود.

شرکتها و سازمانهایی که به صورت دائمی برنامه‌های تبلیغاتی گسترده اجرا می‌کنند معمولاً به تدریج به اثربخشی نسبی رسانه،تکنیک و ابزارهای مختلف پی می‌برند.

اما شرکتها و سازمانهایی که تجربه قبلی ندارند یا به سازمانهای طراح کمپین تبلیغاتی اعتماد مطلق می‌کنند عموماً در معرض یک خطر جدی هستند.

اکثر سازمانهایی که در ایران در حوزه طراحی کمپین‌های تبلیغاتی فعالیت دارند، در حوزه‌ تهیه و اجاره و عرضه رسانه هم فعالیت دارند.

برخی شرکتها به صورت گسترده بیلبوردهای مختلف در سطح شهرها را در اختیار دارند. برخی دیگر از ارتباط نزدیک با صدا و سیما برخوردار هستند. برخی دیگر، دسترسی بسیار خوب به داده‌های کاربران آنلاین (مانند ایمیل) دارند. برخی دیگر شماره تماس بسیاری از مردم را به شیوه‌های مختلف تهیه کرده اند. گروه دیگری با رسانه های مکتوب نظیر مجله‌ها و روزنامه‌ها رابطه دارند.

حاصل این ارتباط و دسترسی به منابع، اینست که یک شرکت به شدت تاکید می‌کند که استفاده از بیلبوردها اثربخش ترین قسمت کمپین تبلیغاتی است و شرکت دیگری فضای فیزیکی را به طور کامل رد و فعالیت انحصاری در فضای مجازی را توصیه می‌کند.

یکی معتقد است شبکه‌های داخل بیننده ندارند و شبکه‌های ماهواره ای گزینه خوبی هستند. دیگری اصرار دارد که حرکت به سوی شبکه‌های ماهواره‌ای به دلیل محدودیتهای قانونی در ایران، خودکشی استراتژیک است.

کافیست شرکت طراح کمپین تبلیغاتی، رسانه‌های مختلف را در اختیار داشته باشد تا سبدی از خدمات را ارائه کند که در این حالت کار بسیار دشوارتر می‌شود.

در حال حاضر نمی‌توان حدس زد که سبد رسانه‌های پیشنهادی، بر اساس هدفها و نیاز مشتری محاسبه و تعیین شده یا بر اساس ظرفیت‌های خالی آژانس تبلیغاتی.

نا آگاهی صنایع و کسب و کارها، خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط باعث شده که قسمت عمده‌ای از سود ناشی از کسب و کارها، در رقابت‌های رسانه‌ای غیر حرفه‌ای، هزینه شود.

تبلیغات محیطی و رسانه‌های تبلیغاتی مورد استفاده در کمپین‌های تبلیغاتی معمولاً اثربخشی پایین دارند

برای درک بهتر کمپین تبلیغاتی، باید به خاطر داشته باشیم که خود مفهوم تبلیغات، پایه‌های مشخصی دارد که در قالب‌های مختلف مورد بحث قرار گرفته است. شاید یکی از مدلهای ساده که تصویر خوبی از تبلیغات ارائه می‌دهد مدل ۵M باشد. به این پنج واژه توجه کنید:

Mission (ماموریت) – Money (پول و بودجه) – Message (پیام) – Media (رسانه مورد استفاده) – Measurement (ارزیابی اثربخشی تبلیغات)

اختلاف نظر از جایی آشروع می‌شود که بحث تقدم و تاخر این ۵ عامل مطرح شود. آژانس‌های تبلیغاتی معمولاً بحث را از M مربوط به Money آغاز می‌کنند در حالی که برای مشتری، M مربوط به Mission و ماموریت مهمترین است. در مورد هر یک از این M ها، بحث‌های مختلفی وجود دارد که پس از شناختن بهتر آنها، می توانیم گفتگوی بهتری با آژانس های تبلیغاتی و طراحان کمپین‌های تبلیغاتی داشته باشیم. در حال حاضر شاید تعریف ساده‌ای از کمپین تبلیغاتی که به مفاهیم فوق هم اشاره داشته باشد این است که:

کمپین تبلیغاتی به مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی چندجانبه گفته می‌شود که قبل از هر چیز پیام هدف کمپین مشخص شده، مخاطب تعیین شده و با برنامه‌ریزی دقیق، بکوشد پیام مناسب در دوره زمانی مناسب با بودجه مناسب برای مخاطب مناسب ارسال شده و تعداد بیشتری از مخاطبان را برای نزدیک‌تر کردن ارتباط با مالک کمپین، ترغیب نماید. کمپین تبلیغاتی بدون تعریف معیار عددی مشخص برای سنجش کارایی، بی‌معنی است.

مطالب بیشتر را در یادداشتها بخوانید:
مطالب آموزشی

ما را در لینکدین دنبال کنید:
لینکدین آهنگ تصویر